An Old Catholic Orthodox Jurisdiction

| Home | About Us, Our History, and Beliefs | Liturgy | Mass Schedule | Churches & Missions | Our Clergy |
| Employment | Prayers & Devotions | Sacraments | Catechism | To Join Our Church | Contact Us |


::: ABOUT MOST RT REV. ARCHBISHOP-PRIMATE DANA LAKIN :::

Most Rt Rev. Archbishop-Primate, Dana E. Lakin


= = = =

A Brief History,
Lines of Apostolic Succession &
Sub Conditione




I. Old Catholic Line of Succession
(Through +Arnold Harris Matthew)

GERARD GUL, Archbishop of the independent Old Catholic Church at Utrecht. On April 28, 1908, at St. Gertrude's Church in Utrecht, he consecrated,
  1. ARNOLD HARRIS MATHEW, as Regionary Bishop for Great Britian. He consecrated,
  2. THE PRINCE DE LANDAS BERGHES, on June 29, 1913. He consecrated, sub conditione,
  3. HENRY CARMEL CARFORA, on October 4, 1916. He consecrated,
  4. EARL ANGLIN JAMES, on June 17, 1945. He, in turn, consecrated,
  5. GRANT TIMOTHY BILLET, on December 25, 1950. He, in turn, consecrated,
  6. NORMAN R. PARR, on October 23, 1979. He, in turn, consecrated,
  7. MAURICE DARRYL MC CORMICK, on July 14, 1991. He, in turn, consecrated,
  8. IRWIN R. YOUNG, JR., on September 21, 1997. He in turn, consecrated,
  9. DANA EDWARD LAKIN on August 19, 2006, as presiding Bishop for the Spirit of Life Independent Catholic Community.
II. Antiochian Orthodox Succession
(Through +Joseph Renee Vilatte)

IGNATIUS PETER III, Patriarch of Antioch, consecrated PAUL ATHANASIUS, Bishop of Kottayam in Malabar in 1877. He consecrated,
  1. JULIUS ALVAREZ, on July 29, 1889. He, in turn, consecrated,
  2. JOSEPH RENE VILATTE, on June 5, 1892. He, in turn, consecrated,
  3. PAOLO MIRAGLIA GUILAOTTE, on May 6, 1900. He, in turn, consecrated,
  4. CARMEL HENRY CARFORA, in 1911. He, in turn, consecrated,
  5. EARL ANGLIN JAMES, on June 17, 1945. He, in turn, consecrated,
  6. GRANT TIMOTHY BILLET, on December 25, 1950. He, in turn, consecrated,
  7. NORMAN R. PARR, on October 23, 1979. He, in turn, consecrated,
  8. MAURICE DARRYL MC CORMICK, on July 14, 1991. He, in turn, consecrated,
  9. IRWIN R. YOUNG, JR., on September 21, 1997. He in turn, consecrated,
  10. DANA EDWARD LAKIN on August 19, 2006.


| Home | About Us, Our History, and Beliefs | Liturgy | Mass Schedule | Churches & Missions | Our Clergy |
| Employment | Prayers & Devotions | Sacraments | Catechism | To Join Our Church | Contact Us |



Copyright © ™ ® 1997 - 2016 by Christ Catholic Church - Worldwide Synod